Scandalurile cu tentă intimă par să nu ocolească lumea publică, în ultima perioadă. În urmă cu ceva timp, în centrul atenției s-a aflat și Ruxandra Luca, după ce a fost surprinsă într-o ipostază extrem de delicată alături de un medic căsătorit. Mai pe scurt, întrețineau relații amoroase pe bancheta din spate a mașinii bărbatului, când au fost prinși de paparazzi ”în fapt”.

Episodul a făcut vâlvă la momentul respectiv, iar imaginile și detaliile apărute atunci au stârnit un adevărat scandal în spațiul public. Ruxandra Luca a fost dată afară de la Neatza cu Răzvan și Dani, însă și-a anunțat urmăritorii de pe rețelele de socializare că va fi implicată într-un alt proiect, tot la Antena. Ei bine, dacă ar fi să judecăm după un caz apărut recent în presă, unii ar putea spune, ironic, că Ruxandra Luca chiar este influencer! Doi polițiști din cadrul BCCO Oradea au fost filmați de camerele de supraveghere ale clubului Columbus din Pasajul Vulturul Negru din Oradea în timp ce întrețineau acte sexuale în zona barului. După incident, barmanul i-ar fi scos din local, iar scandalul produs ulterior în pasaj i-ar fi determinat pe angajați să sune la 112.

Luni, Parchetul de pe lângă Tribunalul Bihor a confirmat dezvăluirile BIHOREANU, confirmând trimiterea în judecată a celor doi sub acuzația de ultraj contra bunelor moravuri, faptă pedepsită cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă. Procurorii au precizat că cei doi polițiști au fost observați de clienții localului și au fost surprinși de camerele de supraveghere din incintă. Imaginile constituie, alături de declarațiile celor prezenți, probe în dosar.

Dosarul a fost înregistrat la Judecătoria Oradea săptămâna trecută, însă de luni, 9 martie, nu mai este vizibil pe portalul instanțelor, după ce inculpații au solicitat ca procesul să fie judecat fără public. Inspectoratul de Poliție Județean Bihor a transmis marți un punct de vedere oficial în cazul celor doi polițiști filmați în ipostaze indecente în clubul Columbus din Oradea.

Parchetul a confirmat trimiterea lor în judecată pentru ultraj contra bunelor moravuri.

În comunicatul transmis, reprezentanții instituției susțin că, imediat după incidentul petrecut în noaptea de 19 spre 20 decembrie 2024, conducerea Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Oradea s-a sesizat din oficiu și a declanșat verificări interne.

„În urma acestora a fost dispusă, de îndată, cercetarea prealabilă a celor doi polițiști, cu privire la comportamentul acestora”, se arată în informarea transmisă de instituție.

Totodată, conducerea BCCO Oradea a sesizat Parchetul de pe lângă Judecătoria Oradea, ancheta în caz fiind preluată ulterior, în martie 2025, de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Bihor.

Comunicatul spune că, începând cu luna aprilie 2025, cei doi polițiști nu mai activează în cadrul BCCO Oradea, fiind transferați la cerere în cadrul Poliţiei Bihor. În prezent, având în vedere că sunt inculpați și trimiși în judecată, cei doi sunt puși la dispoziția unității și îndeplinesc doar atribuții de serviciu limitate.

„La finalizarea procesului, în momentul pronunțării unei hotărâri judecătorești definitive, conducerea instituției va dispune măsurile legale care se impun”, mai arată reprezentanții Poliției.

Instituția mai precizează că atât IPJ Bihor, cât și BCCO Oradea „se delimitează ferm de orice activitate aflată în afara normelor prevăzute de lege” și susțin desfășurarea procedurilor judiciare în acest caz.

Potrivit adresei oficiale, prin rechizitoriul emis în 20 februarie 2026, procurorii au dispus trimiterea în judecată a inculpaților C.A.F. și D.C.E., foști lucrători de poliție în cadrul BCCO Oradea, acuzați de ultraj contra bunelor moravuri, faptă prevăzută și pedepsită cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

În prezența mai multor persoane, „cei doi au săvârşit acte sexuale explicite, acte de satisfacere a sexualităţii, precum şi acte de exhibiţionism”.

Aceștia, susţin anchetatorii, au fost observați de clienţii localului și surprinși de camerele de supraveghere din local. De altfel, imaginile constituie, alături de declarațiile celor prezenți, probe în dosar.

În document, procurorii îi indică drept „foști lucrători de poliție în cadrul BCCO Oradea”, ceea ce înseamnă că respectivii nu ar mai activa în Brigada de Combatere a Criminalității Organizate.