Apar noi informații în dosarul de proxenetism în formă continuată în care este inculpată Alina Cotabiță, văduva regretatului artist Gabriel Cotabiță.

Pe 21 februarie 2026, polițiștii din cadrul Direcția Generală de Poliție a Municipiului București au pus în aplicare nouă mandate de percheziție domiciliară în București și județul Ilfov, într-un dosar penal privind săvârșirea infracțiunii de proxenetism în formă continuată. Descinderile au vizat două saloane de masaj erotic: VIP Zone și Mistic Masaj, despre care anchetatorii suspectează că ar fi fost folosite drept paravan pentru practicarea prostituției.
Opt persoane au fost reținute pentru 24 de ore, urmând a fi prezentate magistraților cu propuneri de măsuri preventive. În urma perchezițiilor, au fost ridicate aproximativ 86.000 de euro, 15.000 de dolari, circa 3.000 de lire sterline, precum și dispozitive electronice și alte bunuri considerate relevante pentru anchetă.
La o zi după descinderi, instanța a admis propunerea procurorilor de arestare preventivă pentru 30 de zile în cazul lui Silvian Lică-Vînturi și al lui Valeriu Tătăru, considerați de anchetatori personaje-cheie în activitatea investigată. În ceea ce le privește pe Alexandrina Iliescu și Alina Gabriela Cotabiță, judecătorii au dispus măsura arestului la domiciliu pentru 30 de zile, începând cu 22 februarie 2026 și până la 23 martie 2026 inclusiv.
Instanța a stabilit în sarcina Alinei Cotabiță obligația de a nu părăsi imobilul fără permisiunea Judecătoriei Sectorului 5 București și de a se prezenta în fața organelor judiciare ori de câte ori este chemată, cu avertismentul că, în caz de încălcare cu rea-credință a obligațiilor, măsura poate fi înlocuită cu arestarea preventivă.
Deși în spațiul public s-a vehiculat inițial că o femeie în vârstă de aproximativ 80 de ani ar fi administrat afacerea, aceasta ar fi avut doar un rol formal. În realitate, potrivit cancan.ro, coordonarea activității ar fi fost asigurată de Silvian Lică-Vînturi, nume care apare și în documentele oficiale ca deținător al mai multor societăți comerciale, inclusiv cele care administrau cele două saloane.
Numele său nu este la prima apariție într-un dosar penal. În 1999, acesta a fost trimis în judecată într-o cauză de amploare alături de Robert Perlitz, într-un dosar privind o schemă piramidală prin care sute de persoane ar fi fost prejudiciate prin promisiuni de câștiguri substanțiale din investiții în acțiuni. În acel context, Silvian Lică-Vînturi a fost acuzat, alături de alte persoane, de infracțiuni precum înșelăciune, abuz în serviciu, delapidare și fals.
Potrivit informațiilor apărute până în acest moment, Alina Cotabiță ar fi lucrat ca manager și specialist social media pentru compania care deținea cele două saloane, ocupându-se inclusiv de promovarea online, pe platforme precum TikTok.
Conform aceleiași surse, între aceasta și Silvian Lică-Vînturi ar fi existat o relație apropiată, încă din perioada în care soțul ei era în viață. Cercetările sunt continuate de Serviciul de Investigații Criminale Sector 5, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 5.






Comments are closed for this post.