Actrița Anna Szeles a făcut dezvăluiri emoționante despre mariajul cu Florin Piersic, scoțând la lumină detalii mai puțin cunoscute despre povestea lor de iubire, dar și despre motivele care au dus, în cele din urmă, la despărțire. De la începuturile romantice, marcate de gesturi simple, până la decizii dificile luate pentru viitorul fiului lor, Daniel, fosta parteneră de viață a marelui actor a vorbit despre una dintre cele mai comentate relații din lumea artistică.
Considerată una dintre cele mai apreciate actrițe ale epocii de aur a cinematografiei românești, Anna Szeles și-a amintit cum a început totul pe platourile de filmare ale peliculei „Elixirul tinereții”, acolo unde, în ciuda avertismentelor primite, nu a putut evita apropierea de Florin Piersic. Regizorul Francisc Munteanu încercase chiar să o țină la distanță de actor, intuind ce urma să se întâmple.
Actrița povestește că farmecul lui Florin Piersic a cucerit-o rapid, iar gesturile lui simple au avut un impact neașteptat asupra ei. „M-a cucerit (n.r.: Florin Piersic)! Chiar şi cu mâncarea pe care o aducea la fiecare filmare. Îmi aducea sandviciuri făcute de Vera, mama lui. Părinții lui mi-au spus că semănam cu sora lui Florin, care a murit înecată în Prut la 16 ani. Și când m-au văzut pe mine… Eu mereu i-am spus: ”Soț ca tine poate voi mai avea, dar socrii, niciodată!”
”Florin m-a invitat la un spectacol, iar regizorul Francisc Munteanu mi-a spus să nu mă duc, avertizându-mă că mă voi îndrăgosti de Piersic. Îmi spunea să mă îndrăgostesc de Harry Baranga, pentru că el era partenerul meu din film și trebuia să iasă bine rolul. Am filmat împreună la ‘Elixirul tinereții’ și ne-am și îndrăgostit. Apoi, ne-am căsătorit. El avea 38 de ani, divorțase de 8 ani de fosta nevastă, Tatiana. Nu din cauza mea s-au despărțit”, a povestit ea, pentru libertatea.ro.
Chimia dintre cei doi a fost evidentă încă de la început, iar povestea lor a evoluat rapid într-o relație serioasă, chiar dacă au ales să locuiască separat, ea la Cluj-Napoca, iar el la București. În ciuda distanței, legătura dintre ei a rămas puternică, alimentată de pasiune și respect reciproc.
„Păi, au trecut 40 de ani (râde)… La ‘Elixirul tinereții’, n-am observat că o paranteză era ștearsă. În scenariu scria ‘Bună seara’, iar în paranteză era indicația scenică ‘liniște lungă’. Dar paranteza era ștearsă, așa că am învățat textul: ‘Bună seara, liniște lungă’. Tatăl meu din film, Ștefan Ciubotărașu, n-a mai putut să-mi dea o palmă, conform scenariului. A izbucnit în râs. Toți au râs. Și ani după așa mă saluta lumea cu ‘Bună seara, liniște lungă’. Din primul moment ne-am înțeles perfect (n.r.: ea și Florin Piersic), chimia dintre noi a funcționat, știam deja ce gândește celălalt. Nu a existat niciodată o problemă de atracție, chiar dacă am locuit separat pe tot parcursul căsniciei, eu în Cluj-Napoca, el în București. Am trăit ca niște îndrăgostiți. Radu Beligan, pe atunci directorul Teatrului Național, chiar m-a lăudat că nu am renunțat la mine și la cariera mea și am rămas în Cluj-Napoca. ‘Ești o fată deșteaptă’, mi-a spus maestrul. Parcă-l aud!”
În spatele acestei povești de dragoste s-au ascuns însă și momente dificile. Anna Szeles recunoaște că nu i-a fost ușor să gestioneze zvonurile legate de infidelitatea soțului său, care au afectat-o profund. Cu toate acestea, cei doi au reușit să păstreze o relație civilizată, mai ales pentru binele fiului lor.
Decizia de a pune punct căsniciei și de a pleca din România a venit într-un moment de răscruce. În 1989, după pierderea părinților, actrița a ales să se mute la Budapesta, acolo unde avea deja familia. Alegerea nu a fost una ușoară, însă a fost făcută cu gândul la viitorul copilului său.
„Sufeream pentru orice zvon de infidelitate. Dar eu și Florin am continuat să ținem legătura și după ce am plecat în Ungaria. Încă mergeam împreună în turnee. Datorită prieteniei noastre, fiul nostru, Daniel, n-a simțit separarea. Plus că, în vacanțe, de la Budapesta îl urcam în tren şi în Cluj-Napoca îl aștepta tatăl lui. Și azi ei se înțeleg bine, n-a fost niciodată o problemă. Îl respect pe Florin pentru că îl avem pe Daniel!
N-am considerat necesar (n.r.: să se recăsătorească)! La început mă preocupa să am serviciu, ca să-l pot întreține pe Daniel, care avea doar 12 ani. În 1989, am solicitat oficial mutarea sub titlul de reîntregire a familiei, ceea ce era adevărat, întrucât părinții mei muriseră între timp, iar sora, cumnatul și nepoata mea locuiau la Budapesta.
În același timp, îmi doream ca lumea să i se deschidă fiului nostru. În România realizasem tot ce puteam, simțeam că trebuie să fac o schimbare, închisesem o perioadă. Știam foarte bine că în Ungaria nu mă vor recunoaște pe stradă, dar asta nu mă făcea nefericită. Mie succesul nu mi s-a urcat la cap niciodată. Mă urmărea, probabil, Securitatea, dar cred că ziceau că sunt ‘prostuță’ și că, oriunde ar merge, ‘nebuna asta de Aniko’ va reveni acasă. M-am trezit la un moment dat că întrebase cineva vecinii dacă am profilul unei persoane care ar vrea să fugă în străinătate. Mi-am iubit atât de mult părinții încât nici nu m-am gândit să mă mut în Ungaria cât timp erau în viață”, a încheiat actrița.






Comments are closed for this post.