Noile documente desecretizate din dosarul Jeffrey Epstein zguduie întreg globul pământesc. Au ieșit la iveală detalii de-a dreptul tulburătoare despre rețeaua construită de milionarul care a fost condamnat pentru numeroase infracțiuni sexuale. Au fost făcute publice sute de pagini, de către Departamentul de Justiție al SUA. În ele, de data aceasta, apar și legături directe cu România, menționate de sute de ori. Conform celor mai noi informații, care au apărut după publicarea acestei transe de dosare, Epstein, dar și persoane din anturajul lui, ar fi avut legături în Europa de Est, inclusiv în România.
Amintim că această zonă a fost identificată încă din 2008 drept una dintre principalele surse ale traficului de femei pentru prostituție la nivel global. Documentele indică existența unor canale prin care fete ar fi ajuns la petrecerile ilegale organizate pe insula privată a afaceristului.
Din nefericire, în continuare, situația nu este una roz. 19 victime ale abuzurilor au transmis, într-o scrisoare comună, că „bărbații care le-au abuzat rămân ascunși și protejați”. De-a lungul timpului, au existat speculații privind o posibilă prietenie între Trump și Epstein, însă liderul de la Casa Albă a negat constant că ar fi avut o relație apropiată cu acesta. Donald Trump nu a făcut nicio referire la aceste dezvăluiri.
Cine este pictorul român care apare de peste 2.500 de ori în dosare
Unul dintre cele mai șocante nume menționate în documente este cel al lui Ion Nicola, pictor originar din Tulcea. Artistul apare de peste 2.500 de ori în dosarele desecretizate, fiind descris drept persoana responsabilă de renovarea și decorarea camerelor de pe insula Saint Thomas, acolo unde ar fi avut loc abuzurile.

Schimburile de mesaje dintre Epstein și artistul român sunt extrem de detaliate. În discuțiile pe care le-au purtat, Epstein cere explicit culori „mai intense, ca pentru o cameră de copii”, solicitând nuanțe de galben și lavandă pentru dormitoare. În total, Ion Nicola ar fi încasat cel puțin 90.000 de dolari pentru lucrările realizate. Pe de altă parte, însă, în antiteză, vecinii din Tulcea îl descriu pe artist ca fiind un om retras, tăcut și discret. Niciodată nu ar fi dat semne că duce o viață luxoasă sau controversată, confom Observator.
Și Corina Tarniță este menționată în documente
Un alt nume românesc care apare în dosarele Epstein este cel al Corinei Tarniță, una dintre cele mai cunoscute românce din mediul academic american. Matematiciană și biolog teoretician, formată la Harvard și profesoară la Universitatea Princeton, Corina Tarniță este recunoscută internațional pentru cercetările sale în biologie matematică și sisteme complexe.
Documentele fac referire la intermedierea unor plăți în valoare totală de aproximativ 30.000 de euro, provenite de la Jeffrey Epstein, inclusiv o tranșă de 10.000 de euro care ar fi urmat să ajungă la o fată din România.

Deocamdată, nu există dovezi care să arate implicarea Corinei Tarniță în activități ilegale sau în rețeaua de trafic sexual.

Alina Pușcău s-a iubit cu Jeffrey Epstein
În 1998, la doar 16 ani, Alina Pușcău câștiga concursul Elite Model Look, iar în acea perioadă au circulat zvonuri despre o posibilă relație cu Jeffrey Epstein, zvonuri negate la acel moment de model.
Ulterior, Alina Pușcău a recunoscut relații cu nume sonore din showbizul internațional, printre care regizorul Brett Ratner.

Numele lui apare și el în dosarele Epstein. Fosta concurentă de la Asia Express a mai spus că s-a iubit cu Vin Diesel, care ar fi cerut-o în căsătorie, dar și cu fostul pilot de Formula 1 Eddie Irvine.
Ancheta continuă.
